Lamina Diş Kaplama

lamina kaplama

Lamina Diş Kaplama Nedir?

Lamine diş kaplama uygulaması; diş üzerinde en az törpüleme ile kaplama yapılan bir kaplama türüdür. Sağlam diş üzerinde ince bir tabaka halinde işlem gerektiren bir kaplama türüdür. Diş üzerinde ufak bir törpüleme yapıldığı için de en koruyucu protez uygulamasıdır.

Lamina Kaplama Hangi Durumlarda Yapılabilir?

 • Güzel ve estetik bir gülüşü engelleyen, ön dişlerdeki çarpıklık ve şekil bozukluklarının olduğu durumlarda,
 • Herhangi bir darbe ya da başka bir sebeple kırılmış olan dişlerin onarılıp, eski naturel görüntüsüne kavuşturulmasında,
 • Güzel bir gülüş için dişlerin uzatılması istenildiğinde,
 • Beyazlatma işleminden sonuç alamamış, işlemden memnun olmayan ve koyu renk dişlere sahip olan bireylerde,
 • Çürümüş olan ön dişlerde, çürüğün temizlenmesi ve dişte meydana gelen hasarın düzetilmesi gerektiğinde,
 • Diş teli tedavisini estetik kaygılar sebebiyle kabul etmemiş ve dişleri ayrık olan hastalarda,
 • Dişlerinin şeklinden, yapısından ve duruşundan memnun olmayan kişilerde.

Lamina Kaplama Nasıl Uygulanır?

Tedavi esnasında yapılacak olan törpüleme adımında hastaya lokal anestezi verileceği için kişide herhangi bir acı ya da ağrı durumuyla çok sık karşılaşılmaz. Kaplama yapılacak olan diş sayısı, işlem yapılacak dişlerin yapısı ve durumuna göre tedavinin süresi değişiklik gösterebilir. Fakat olağanüstü bir durum ya da sorunla karşılaşılmadığı taktirde 3 seansta hastanın dişlerine yapılan kaplama işlemi tamamlanmış olur.

 • İlk olarak hastayla konuşulup beklentileri öğrenilir ve bir modelleme yapılır. Olası neticeler hakkında hastaya gereken bilgi verilir.
 • İkinci seansta, hastaya lokal anestezi verilip, olası ağrıların önüne geçilir. Daha sonra ağız uyuşuk haldeyken kaplama yapılacak olan dişlere törpüleme yapılır.
 • İşlem yapılacak dişlerin, lamine kaplamalar için ölçüsü alınır.
 • Ölçü alındıktan sonra, dişlerin ikinci bir işlem için hazır olması beklenir. Ortalama olarak 1 hafta kadar sürebilir. Bu süre içerisinde dişlerde hassasiyet olması muhtemeldir.
 • Dişler ve kalıplar hazır olduktan sonra bir prova yapılır. Kaplamaların rengi ve dişlerle uyumları kontrol edilir.
 • Hasta ve hekim görünüşü onayladıktan sonra ortalama 2 saat sürecek olan kaplamaların yapıştırılması işlemine başlanır. Yapıştırma tamamlandıktan sonra hastanın tedavisi tamamlamış olur.

Lamina Diş Fiyatları  Nasıl Hesaplanır?

Lamine Diş Fiyatları hesaplanırken öncelikle kullanılacak malzeme kalitesi oldukça önemlidir. Lamine dişi uygulamasını yapacak olan hekimin tecrübesi, lamine dişin yapılacağı laboratuvar ortamı ve lamine kaplama yapılacak diş sayısı fiyat üzerinde etkilidir. Detaylı bilgi için lütfen bize ulaşınız.

Lamina Diş Kaplamanın Avantajları ve
Dezavantajları nelerdir?

 • Lamine kaplama uygulamasında, diş üzerinde ince bir törpüleme yapıldığı için sağlam dişe herhangi bir zarar verilmez.
 • Tedavi süresi kısadır ve uzun ömürlü bir kaplamadır. Basit yapıda olmadığı için kolayca aşınmaz ve renk değişimine uğramaz.
 • Lamine diş kaplamaları ekstra bir bakım gerektirmez. Günlük ağız bakımınızı yapmanız, kaplamalarınızı uzun süre kullanmanız için yeterli olacaktır.
 • Lamine ışığı geçirdiği için dişlerinizde kaplama varmış görüntüsü değil, kendi dişleriniz şeklinde naturel bir görünüm olur.
 • Çok sert besinler dişlerle kırılmaya çalışıldığı taktirde lamine kaplama zarar görebilir, hatta kırılabilir (Fındık, ceviz vs…).
 • Tedavi sürecinde ve tedaviden sonra sıcak ve soğuk hassasiyetiniz olabilir.

Bizimle İletişime Geçin

Adresimiz
Mehmet Akif, Tavukçuyolu Cd 126/A, 34774 Ümraniye/İstanbul
Telefon Numaramız
0544 612 37 77
0216 466 12 00
Email Adresimiz
info@okyanusdentumraniye.com
lamina kaplama

Lamina Kaplama Hakkında Sık Sorulan Sorular

Lamina kaplama, dişlerin ön yüzeyine ince bir porselen veya kompozit tabaka yapıştırarak estetik bir görünüm elde etmeyi amaçlayan bir diş tedavi yöntemidir.

İşte Lamina Kaplama ile alakalı en çok sorulan sorular ve cevapları.

Lamina kaplama nedir?

Lamina kaplama, dişlerin ön yüzeyine ince ve özel olarak tasarlanmış porselen veya kompozit kaplamaların yapıştırılması ile gerçekleştirilen estetik bir diş tedavi yöntemidir. Bu kaplamalar, dişlerin rengini, şeklini ve görünümünü iyileştirmek için kullanılır.

Lamina kaplama neden gereklidir?

Lamina kaplama, dişlerin renklenmesi, lekelenmesi, çatlakları, boşlukları veya eğrilikleri düzeltmek için gerekebilir. Ayrıca estetik bir gülümseme elde etmek veya dişlerin daha düzenli görünmesini sağlamak için de kullanılır.

Lamina kaplama nasıl yapılır?

Lamina kaplama işlemi, öncelikle dişlerin ön yüzeylerinin minimal bir şekilde aşındırılmasıyla başlar. Daha sonra diş hekimi, hastanın diş rengine ve isteklerine uygun olarak özel olarak hazırlanan laminaları yapıştırır. Kaplamalar daha sonra şekillendirilir ve cilalanır.

Lamina kaplamanın bakımı nasıl yapılır?

Lamina kaplamalar, doğal dişler gibi bakım gerektirir. Düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanma ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile kaplamaların dayanıklılığı ve sağlığı korunabilir. Ayrıca sert ve aşındırıcı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Lamina kaplama kalıcı mıdır?

Lamina kaplama dayanıklıdır ve uzun ömürlü olabilir, ancak ömürleri kişinin ağız hijyeni, diş bakımı ve diş hekimi kontrolleri ile ilgilidir. İyi bakıldığında, lamina kaplamalar birkaç yıl veya daha uzun süre dayanabilir.

Lamina kaplama maliyeti nedir?

Lamina kaplama maliyeti birkaç faktöre bağlı olarak değişebilir, bunlar arasında diş hekimi ücretleri, laboratuvar ücretleri, kullanılan malzemeler ve tedavi yapılacak diş sayısı yer alır. Genellikle lamina kaplama geleneksel porselen laminalardan daha ekonomik olan kompozit laminalarla karşılaştırılabilir.

Lamina kaplama ağrılı mıdır?

Lamina kaplama işlemi sırasında genellikle minimal rahatsızlık veya ağrı hissedilmez. Ancak dişlerin minimal aşındırılması işlem sonrası hassasiyete neden olabilir, ancak bu geçici bir durumdur.

Okyanus Diş Ümraniye
Sosyal Medya

Güncellemelerimizden haberdar olmak için Okyanus Diş Sosyal Medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın…

Copyright 2023 by Okyanus Diş. Tüm Hakları Saklıdır.