Diş Beyazlatma Uygulaması

https://www.okyanusdentumraniye.com/wp-content/uploads/2023/07/dis-beyazlatma.jpg

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş beyazlatma günümüzde maksimum kullanılan güzel duyu işlemlerden biridir ve çoğu diş hekimi tarafınca uygulanır. Bu işlem dişlerin beyazlaşmasını ve renk değiştirmelerinin azalmasını beyazlatma jelleri yardımıyla sağlayan bir işlemdir.

Dişlerimizin cilt yada sünger şeklinde gözenekleri bulunur. Ağzımıza koyduğumuz her yiyecek yada içecek bu gözeneklerden içeri girer. Şarap, kahve, çay ve sigara
dişlerin lekelenmesinde en büyük sebeplerdir. Zamanla bu lekelerden dolayı dişlerin naturel rengi koyulaşır. Bu lekeleri, aktif olarak çıkarmazsanız, ilerleyen zamanlarda asla gitmez. Dişlerinizin yine de beyazlamasını sağlamak için bazı yöntemler mevcuttur. Bunlardan biri de diş beyazlatmadır.

Beyazlatma İçin Hazırlıklar

Öncelikle işleme başlamadan önce, çürüklerin tedavi edilmesi gerekir. Bunun sebebi ise; beyazlatıcı solüsyonun çürük bölgeleri geçerek dişin iç kısımlarına ulaşabilmesidir. Bu durumda dişteki duyarlılık artar. Beyazlatma bununla birlikte mine tabakasına sahip olmayan köklerde de işe yaramaz. Çekilen dişetleri köklerin ortaya çıkmasına neden olur. Beyazlatma kuron ve kaplamalarda da işe yaramaz.

Klinikte beyazlatma yaklaşık 30 – 60 dakikalık bir kaç seans olarak devam eder. Muayene sonlandığinda, diş hekimi dişlerinizi temizler ve beyazlatma işlemini başlatır.

Evde beyazlatma için diş hekimi ağzınıza uyan ve içinde beyazlatıcı jeli barındıran kalıplar yapar. Evde beyazlatma genel olarak iki üç hafta sürer. Eczanede satılan setler de kolayca kullanılabilir. Sadece evde kullanacağınız setler için diş hekiminizle görüşmeniz çok önemlidir.

Beyazlatmada Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Hekim denetimi altında meydana gelen beyazlatma işleminin uygulanma şekli iki türlüdür. Ofis tipi olarak bilinen (Power Bleaching) beyazlatma işlemi, klinik ortamda meydana gerçekleştirilen ve yaklaşık 1 saat süren işlemdir. Renklenmiş dişin dış yüzeyine sürülen beyazlatıcı jeller, kullanılan özel bir ışıkla reaksiyona girer. Hızlı ve son derece etkili beyazlatma yönetimidir. Bu işlemde bir seansta 3 – 4 ton diş renginde açılma sağlanır.

Bir diğer yöntem ise; ev tipi (Home Bleaching) beyazlatmadır. Beyazlatma süreci hekim tarafından yapılan ofis tipi beyazlatmaya oranla daha uzun sürmektedir. Dişin yüzeyindeki renklenme durumuna göre 5 ile 7 gün arası devam eder. Ev tipi beyazlatma işlemi öncesi kişiye özel bir ağızlık yapılır. Hazırlanan ağızlığın içine konan beyazlatma jelleri, ağızlık yardımı ile günde 4 ile 8 saatlik zaman dilimlerinde takılarak dişlere uygulanır.

Her iki beyazlatma seçeneğinde, peroksit bazlı ağartma maddeleri kullanır. Evde tipi beyazlatma 3% ile  20% arasında peroksit (karbamid yada hidrojen peroksitler) ihtiva eder. Ofis tipi olanlar ise 15% ile 43% arasında peroksit ihtiva eder.

Bizimle İletişime Geçin

Adresimiz
Mehmet Akif, Tavukçuyolu Cd 126/A, 34774 Ümraniye/İstanbul
Telefon Numaramız
0544 612 37 77
0216 466 12 00
Email Adresimiz
info@okyanusdentumraniye.com
https://www.okyanusdentumraniye.com/wp-content/uploads/2023/07/dis-beyazlatma.jpg

Diş Beyazlatma Hakkında Sık Sorulan Sorular

Diş Beyazlatma ile alakalı en çok sorulan sorular ve cevapları.

Diş beyazlatma nedir?

Diş beyazlatma, dişlerin doğal rengini açmak veya lekeleri gidermek için kullanılan bir estetik diş tedavi yöntemidir. Bu işlem, diş yüzeyindeki lekeleri, renk değişikliklerini veya sararmayı azaltarak daha beyaz bir gülümseme elde etmeyi amaçlar.

Diş beyazlatmanın farklı yöntemleri nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri iki ana kategoriye ayrılabilir: evde kullanılabilen over-the-counter ürünler (eczanelerde satılan diş beyazlatma kitleri) ve profesyonel diş hekimi tarafından uygulanan ofis beyazlatma işlemleri. Profesyonel yöntemler daha hızlı ve etkili sonuçlar sağlayabilir.

Diş beyazlatma kimlere uygulanabilir?

Diş beyazlatma genellikle diş minesinin sağlıklı olduğu ve tedaviye uygun olduğu yetişkinlere uygulanır. Hamile ve emziren kadınlarda veya belirli tıbbi durumları olanlarda diş beyazlatma önerilmeyebilir.

Diş beyazlatma işlemi ağrılı mıdır?

Diş beyazlatma işlemi sırasında genellikle ağrı hissedilmez. Ancak bazı kişiler işlem sonrası geçici diş hassasiyeti yaşayabilirler, ancak bu genellikle hafif ve geçici bir durumdur.

Diş beyazlatma işlemi ne kadar sürer?

Diş beyazlatma işlemi kullanılan yönteme ve bireysel ihtiyaca bağlı olarak değişebilir. Profesyonel ofis beyazlatma işlemleri genellikle 1-2 saat sürerken, evde kullanılan ürünler haftalarca kullanılabilir.

Diş beyazlatma sonuçları ne kadar sürer?

Diş beyazlatma sonuçları kişinin yaşam tarzına, diyetine ve diş bakım alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir. Profesyonel beyazlatma sonuçları genellikle daha uzun süre kalıcıdır ancak düzenli bakım gerekebilir.

Diş beyazlatma işlemi güvenli midir?

Diş beyazlatma işlemi, doğru şekilde uygulandığında genellikle güvenlidir. Ancak, profesyonel bir diş hekimi tarafından yönlendirilmeden veya reçetesiz ürünlerin yanlış kullanılması durumunda yan etkilere neden olabilir.

Diş beyazlatma maliyeti nedir?

Diş beyazlatma maliyeti, kullanılan yönteme, bireysel ihtiyaca ve coğrafi konuma bağlı olarak değişebilir. Profesyonel ofis beyazlatma işlemleri genellikle daha pahalıdır.

Okyanus Diş Ümraniye
Sosyal Medya

Güncellemelerimizden haberdar olmak için Okyanus Diş Sosyal Medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın…

Copyright 2023 by Okyanus Diş. Tüm Hakları Saklıdır.