Diş Eti Çekilmesi

https://www.okyanusdentumraniye.com/wp-content/uploads/2023/07/dis-eti-cekilmesi.jpg

Diş Eti Çekilmesi Nedir? Neden Oluşur?

Diş eti çekilmesi ve diş eti hastalıklarının en temel sebebi bakteri plağı denilen ve dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam bir tabakadır. Dişler yeterli şekilde temizlenmediğinde, dişlerin üzerinde ve aralarında biriken yiyecek kalıntıları bu bakterileri üretirler. Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve dişeti iltihaplarının temel sebebi olup, zaman içinde tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını (tartar) oluştururlar.

Diş eti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

* Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi diş etinde oluşan kanamalardır. Diş eti sağlıklı olan bireylerde dişeti kanaması olmaz.
* Diş etlerinde şişmeler ve kızarmalar oluyorsa,
* Diş etlerinde çekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeylerinde oluşan hassasiyet oluşuyorsa,
* Diş eti kenarlarında veya dişlerin içinde, diş taşlarına (tartar) bağlı olarak oluşan siyah alanlar görülüyorsa,
* Diş ile diş eti arasından iltihaplanma varsa ve iltihap geliyorsa,
* Dişlerde sallanma, uzama ve dişler arasında mesafe ve açılmalar oluyorsa,
* Ağızda sürekli kötü koku ve kötü tat var ise,

vakit kaybetmeden bir diş hekimine muayene olunması gerekir.

Diş Eti Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Diş eti hastalığının tedavisinde diş ile diş eti arasında meydana gelen ceplerin derinliğinin özel bir aletle ölçülmesi gerekmektedir. Bu ceplerin miktarına ve derinliğine göre teşhis konulur ve gerekli tedavi planlaması yapılır. Derin cepler diş eti hastalığının hızla ilerlemesine uygun bir ortam hazırlayacağından, yapılacak olan tedavinin amacı bunların mümkün olduğunca sığlaştırılmasıdır. Çünkü derin ceplerin içine yerleşen mikroorganizmaların fırçalama, diş ipi kullanımı ya da diğer ağız bakım ürünleri ile sizin tarafınızdan temizlenmesi imkansızdır.
Bu nedenle; bu tedavinin mutlaka diş hekiminiz tarafından yapılması gerekmektedir. Diş eti çekilmeniz varsa; olası diş kayıpları yaşamamak için vakit kaybetmeden diş hekiminize muayene olun.

Bizimle İletişime Geçin

Adresimiz
Mehmet Akif, Tavukçuyolu Cd 126/A, 34774 Ümraniye/İstanbul
Telefon Numaramız
0544 612 37 77
0216 466 12 00
Email Adresimiz
info@okyanusdentumraniye.com
https://www.okyanusdentumraniye.com/wp-content/uploads/2023/07/dis-eti-cekilmesi.jpg

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Diş Eti Çekilmesi tedavisi ile alakalı en çok sorulan sorular ve cevapları.

Ancak özel bir durumunuz varsa veya daha fazla ayrıntıya ihtiyaç duyuyorsanız, lütfen uzman hekimlerimize danışın.

Diş eti çekilmesi nedir?

Diş eti çekilmesi, diş eti dokusunun dişlerin kök yüzeyine doğru geri çekilmesi durumunu ifade eder. Bu durum, diş köklerinin daha fazla açıkta kalmasına neden olabilir.

Diş eti çekilmesinin nedenleri nelerdir?

Diş eti çekilmesinin birçok nedeni olabilir. Bunlar arasında agresif diş fırçalama, diş eti iltihapları (periodontal hastalıklar), genetik faktörler, kötü ağız hijyeni, tütün kullanımı ve travma yer alabilir.

Diş eti çekilmesi tedavisi mümkün müdür?

Evet, diş eti çekilmesi tedavisi mümkündür. Tedavi seçenekleri hastanın durumuna bağlıdır ve diş eti çekilmesinin nedenine göre değişebilir.

Diş eti çekilmesi tedavisi nasıl yapılır?

Diş eti çekilmesi tedavisi, nedenine bağlı olarak farklı şekillerde yapılabilir. Diş eti grefti (doku nakli), cerrahi tedaviler, diş taşı temizliği ve ağız hijyeni alışkanlıklarının iyileştirilmesi gibi yöntemler kullanılabilir.

Diş eti grefti nedir?

Diş eti grefti, diş eti çekilmesi durumunda eksik olan diş eti dokusunun başka bir bölgeden alınarak veya sentetik doku ile yerine konulması işlemidir. Bu işlem, diş eti çekilmesini düzeltmek ve diş köklerini korumak için kullanılır.

Diş eti çekilmesi tedavisi ağrılı mıdır?

Diş eti çekilmesi tedavisi sırasında minimal rahatsızlık hissedilebilir. Ancak lokal anestezi uygulanır ve işlem sırasında ağrı hissi genellikle yoktur. İşlem sonrası hafif şişlik ve ağrı olabilir, ancak bu genellikle geçici ve ilaçlarla kontrol edilebilir.

Diş eti çekilmesi tedavisi sonuçları ne zaman görülür?

Diş eti çekilmesi tedavisi sonuçları kişinin durumuna ve kullanılan tedavi yöntemine bağlı olarak değişebilir. Ancak genellikle iyileşme birkaç hafta içinde başlar ve sonuçlar zaman içinde daha belirginleşir.

Diş eti çekilmesini önlemek için neler yapılabilir?

Diş eti çekilmesini önlemek için düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanma, düzenli diş hekimi kontrolleri ve sağlıklı ağız hijyeni alışkanlıkları çok önemlidir. Ayrıca dişlerinizi sert fırçalamamak ve diş etlerine zarar vermemek de önemlidir.

Okyanus Diş Ümraniye
Sosyal Medya

Güncellemelerimizden haberdar olmak için Okyanus Diş Sosyal Medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın…

Copyright 2023 by Okyanus Diş. Tüm Hakları Saklıdır.